כתבות נוספות בנושא ביטוח דירה
null

מהו ביטוח משכנתא?

בחייו של כמעט כל אחד ואחת מאיתנו מגיע הרגע הנפלא והמדכא, המשמח והמכעיס, המלא בציפיות לעתיד ורוד ואיכותי אך גם בחששות לקראת הבאות שנקרא רגע החתימה על הלוואת המשכנתא. רכישת דירה היא, ללא כל צל של ספק, ההשקעה הגדולה ביותר והמאתגרת ביותר שרובנו נעשה במהלך חיינו ולקיחת המשכנתא, בסך של מאות אלפי שקלים, היא אקט שילווה אותנו לאורך העשורים הבאים של חיינו. מעבר לפרוצדורת אישור ההלוואה והעמדת כל הביטחונות והערבויות הנדרשות לשם קבלתה, דורשים הבנקים, כמו כל הגופים המממנים האחרים, רכישת ביטוח משכנתא בד בבד עם הענקת ההלוואה וסיום הפרוצדורה הטכנית והפורמאלית.

 
אז מה זה בעצם ביטוח משכנתא? זהו ביטוח שמכיל גם ביטוח נכס וגם ביטוח חיים ומאפשר לגורם המלווה, המממן, להיות בטוח כי כספו יוחזר לו וישולם לו בכל מצב ובכל מקרה, גם אם, חס וחלילה, ייגרם שינוי כלשהו במצב הלווה מבחינה פיזית, כלכלית אוא אחרת. קיומו של ביטוח משכנתא איכותי מבטיח כי גם במקרה של אובדן כושר החזר או אובדן יכולת כלשהי המשפיעה על החזרי המשכנתא החודשיים, המבוטח לא יאבד את זכויותיו על הנכס וכך גם משפחתו או אלו המתגוררים בנכס המבוטח.


בעבר הלא רחוק, השאלה מהו ביטוח משכנתא הייתה חסרת משמעות עבור רוכשי דירות רבים אשר "על הדרך" כבר הנהנו ליועץ המשכנתאות של הבנק המלווה ואישרו לו לרכוש עבורם את ביטוח הבנק, משום שסברו כי זו האופציה הנבונה ביותר, אם לא היחידה. היום, לעומת זאת, ברור כי ניתן לרכוש ביטוח משכנתאות בדרכים אחרות, זולות ואטרקטיביות יותר, מבלי להתחייב לבנק ולעמלות גבוהות.

 

רכישת פוליסת ביטוח משכנתא, על שלל היבטיה ומסלוליה, צריכה להיעשות כמו כל אלמנט צרכני אחר, באמצעות בחינת היצע השוק, השוואה ביקורתית וכלכלית, עריכת סקר שוק מקיף וקבלת ההצעה האטרקטיבית והמתאימה ביותר לכל מבוטח, בהתאם ליכולת ההחזר שלו, להיקף ההלוואה ולראייה ריאלית לעתיד. חשוב לזכור, כאשר נכנסים להליך של בדיקת ביטוחי משכנתא, כי הוא נועד להגן, קודם כל, על הבנק המלווה ורק אחר כך עליכם, הלווים. חשוב שתוודאו כי סכומי השיפוי יהיו כאלו שיעזרו גם לכם, בעת צרה, לממן מחיה, דיור חליפי וצרכים מיידיים שלא יגרמו לפגיעה חמורה מדי באורח החיים ובאיכותם.