כתבות נוספות אודות ביטוח חיים
null

האם חובה לעשות ביטוח בריאות?

מדינת ישראל, למרבה הפליאה, היא עדיין אחת מהמדינות הסוציאליות והחברתיות ביותר בעולם מבחינת דאגה לזכויות הפרט ולהבטחת עתידו, גם אם היא לא מושלמת ולא יכולה להבטיח חיי רווחה ועושר לכל גמלאי. במיוחד בולט הדבר בתחום הבריאות, שהוא, כפי שיודע כל אדם מבוגר, אחד התחומים המרכזיים והמהותיים בחיים. בישראל תמיד הייתה ערבות הדדית לחיים בכבוד ולהבטחת בריאות ויכולת לקבל טיפול וסעד בעת הצורך, אך בעשורים האחרונים, עת נכנס לתוקף חוק בריאות ממלכתי ואיתו גם הוכנס סל התרופות הידוע (לטוב או לשמצה, הכל בעיני המתבונן), נדמה כי הערבות והאחריות הממלכתיים לבריאות התושבים עברו שדרוג והפכו לטובים יותר.
 
אם הכל כה טוב, מדוע חברות הביטוח וקופות החולים משווקים, מפרסמים ומוציאים הון עתק על מיני פוליסות ביטוח בריאות ועל ביטוחים משלימים למיניהם? האם מדובר על אפשרות או, שמא, האם חובה לעשות ביטוח בריאות נוסף על זה הקיים בחוק? התשובה, כמו רוב הדברים בחיים, אינה חד משמעית ואינה ברורה. מצד אחד, אין שום הכרח וחובה לרכוש שום ביטוח בריאות נוסף על זה שבו התושב מבוטח עקב היותו חבר קופת חולים ותושב ישראל. מצד שני, סל הבריאות הבסיסי הוא, כשמו, בסיסי ואינו יכול לספק את כלל המצבים הרפואיים, החוליים והמחלות ובדיוק כפי שישנם כאלו שזוכים להיכלל במסגרתו ולקבל את ההטבות ישנם כאלו שנותרים בחוץ ונאלצים להוציא הון עתק למען בריאותם ומצבם הרפואי והפיזי. עבור אלו, רכישת ביטוח בריאות היא חובה ואפילו הכרח.

פן נוסף לשאלה האם חובה לעשות ביטוח בריאות הוא בכך שחברות הביטוח והגופים המבטחים השונים רשאים לדרוש חיתום רפואי, בדיקה מקיפה לפני אישור הפוליסה, על מנת להגן על עצמן ולוודא כי אינן נכנסות למצב של תביעה מיידית לתשלום, מה שהופך את עניין רכישת הביטוח דווקא בגילאים הצעירים, כאשר הבריאות איתנה, לכדאית ולמומלצת.

היום, כאשר התחרות בשוק היא כה גדולה, נוטות חברות הביטוח לוותר ולייתר את הצורך בבדיקות רפואיות ואינן מגבילות גם את גיל המבוטח, מה שמאפשר גם לקשישים וגם לחולים לבטח עצמם בביטוחים משלימים ולהבטיח לעצמם הגנה טובה יותר על בריאותם.