כתבות נוספות אודות ביטוח חיים
null

מהו מס הבריאות?

במסגרת אינספור המיסים והתשלומים שאדם נדרש לשלם במדינת ישראל לרשויותיה השונות, קיים גם מס בריאות, אותו מכיר כל אדם שהחזיק בידיו, אי פעם, תלוש משכורת. מהו מס בריאות וכיצד הוא משפיע על חיינו ועל עתידנו? במאמר זה התשובות.

 
בישראל קיים חוק בשם חוק בריאות ממלכתי, המבטיח לכל אזרח ותושב זכויות רפואיות, סיעודיות וטיפוליות בעת הצורך. קופות החולים השונות, בהן מבוטחים רוב רובם של תושבי המדינה, מחויבות לעמוד בתנאי החוק ובהגדרות ועדת שירותי סל הבריאות, המתכנסת מדי שנה על מנת להחליט אילו תרופות וסעדים ייכללו בחוק זה ואילו יישארו מחוצה לו ויצריכו רכישת ביטוח משלים או רכישה עצמית של החולים הזקוקים להם.


מס הבריאות, כאמור, מופרש באופן אוטומטי מהשכר החודשי ונחלק בין העובד למעביד בשיעור קבוע ומוסכם. מי שאחראי על גביית הסכום הוא המוסד לביטוח לאומי, שהוא הגורם המטפל בכל הנושאים הסוציאליים והביטוחיים של אזרחי ישראל ואליו פונים כאשר מבקשים להפעיל ביטוח, זכות או הגנה סוציאלית כלשהי. גם אלו שעובדים באופן עצמאי וגם אלו שכלל אינם מועסקים מחויבים בתשלום מס הבריאות, אם כי בשיעורים נמוכים יותר באופן ניכר, על מנת לאפשר גם להם לקבל זכויות ושירותים רפואיים בעת הצורך.


נדמה כי על השאלה הזו של מהו מס בריאות ענינו, אך מדוע המדינה, שהיא עדיין ביסודותיה מדינת רווחה סוציאלית, אינה מספקת לאזרחיה את כל הצרכים הרפואיים להם הם נזקקים, מבלי לעשות איפה ואיפה בין חולי סרטן מסוג X לאילו מסוג Y? התשובה היא, באופן מאוד לא מפתיע, כלכלית. בכל שנה ושנה מתווספות עשרות מחלות ומתווספים עשרות אלפי חולים למערכת ולאף גוף מרכזי אין יכולת אפקטיבית להתנהל בצורה אפקטיבית ולכן חייבת להיות מסגרת עוטפת ומתוחמת. את הצרכים המשתנים נותן חוק הבריאות הממלכתי לקופות החולים ולחברות הביטוח באמצעות הביטוחים המשלימים, האישיים והמיוחדים ופותחת אותם לתחרות צרכנית בריאה ומשוכללת, בה הלקוח יכול לערוך סקר שוק מקיף, להשוות הצעות ועלויות ולהגן על עצמו, בריאותו ומשפחתו בצורה מושלמת ובטוחה.