ביטוח רכב
null

עצות לרוכשי ביטוח רכב בפעם הראשונה

אין כמו לקנות אוטו משלכם בפעם הראשונה, אולם עם החוויה הטריה נוספות גם חובות, אחת מהן היא רכישת ביטוח רכב. מושגים רבים אינם מוכרים לנו מחיי היום יום כמו: גבול אחריות, טוטאל-לוס, כיסוי מינימאלי ועוד, בדיוק לשם כך אספנו צרור עצות מועילות, על מנת לעשות סדר בבלאגן.

 
ביטוח רכב מתחלק לשלושה סוגים:

ביטוח חובה - כשמו כן הוא: חובה! נועד לבטח את האנשים ולא את כלי הרכב, כלומר את הנהגים, הנוסעים, הולכי הרגל וכל מי שעלול להיפגע מהרכב בתאונה.

ביטוח מקיף - תפקידו הוא להגן על הרכב מפני פגיעות רכוש כגון: תאונה, שריפה, גניבה וכד' לרכב.

ביטוח צד ג' - הכיסוי המינימאלי לרכב שכולל נזקים שנגרמו לצד שלישי. כלומר במקרה של פגיעה ברכב אחר הביטוח יכסה את הנזק שנגרם לו (אך לא לרכב שלך). 

 

מושגים חשובים שכדאי להבין ולהשוות לפני שרוכשים ביטוח לרכב:
טוטאל לוס – כולנו מכירים את המושג "האוטו הלך טוטאל לוס" , על רכב שנפגע בתאונה. מבחינת חברת הביטוח ההגדרה היא רכב שניזוק עד כדי כך שלא ניתן לתקן אותו, או שעלות התיקונים שלו יותר יקרה משווי הרכב. לרוב מקובל שאם עלות התיקונים עולה על 50% משווי הרכב, הוא מוגדר "כטוטאל לוס". במקרה כזה, חברת הביטוח צריכה לספק רכב חלופי. 

חשוב לבדוק: תוך כמה ימים תספק חברת הביטוח רכב חלופי, ולמשך כמה זמן. האם קיימת אופציה של רכב חלופי גם במקרה של תאונה כאשר הרכב לא שמיש עקב תיקונים, תוך כמה זמן, ולאיזה משך.


גבול אחריות בפוליסת ביטוח רכב - השוואת מחירים חשובה לא רק בכדי לבדוק את עלות הפוליסה, אלא גם בכדי להבין את היקף הסיכון שאתם נוטלים על עצמכם כמבוטחים, מבחינת השתתפות עצמית וכיו"ב. גבול האחריות הינו הסכום המקסימאלי אותו תשלם חברת הביטוח עבור כל סעיף בפוליסה. במקרה שהנזק גדול יותר מגבול האחריות, חברת הביטוח לא תשלם מעבר לכך.
חשוב לבדוק: גובה ההשתתפות העצמית במקרה של תאונה. ב ביטוח מקיף, המחירים משתנים בהתאם לקריטריונים כגון: מספר נהגים העתידים להשתמש ברכב, גיל הנהג, וגם לפי וותק נהיגה ועבר ביטוחי של הנהג.


סקר שוק - רובנו נוטים לחשוב כי המחירים עבור ביטוח רכב חובה, הינם זהים בכל חברות הביטוח, אולם לא כך הדבר, מחירי הביטוח משתנים בהתאם לקריטריונים של חברות הביטוח.לרשותכם מנגנון פשוט ונוח שיאפשר לכם להשוות מחירי ביטוח תוך שניות ספורות: השוואת ביטוח חובה.  בנוסף, קיימים מבצעים של החברות השונות ולכן תמיד כדאי לערוך סקר שוק מקיף לפני שרוכשים כל אחת מהפוליסות.
חשוב לדעת: אין מניעה לרכוש ביטוח רכב חובה בחברה אחת וביטוח רכב מקיף וצד ג' מחברה אחרת. כמו כן ניתן לרכוש הרחבות לסוגי הביטוח השונים לדוגמא: שירותי דרך וגרירה, שבירת שמשות, ביטוח לרדיו, כיסוי להגנה משפטית על עבירות תעבורה ועוד .


לסיכום

כמו בכל נושא בחיים, גם לפני רכישת ביטוח רכב חשוב לבוא מוכנים עם רשימת הצרכים המותאמת עבורכם ולאחר שביצעתם סקר שוק מקיף ורק אז לבצע את הרכישה. אבל מעל הכול, הכי חשוב לנהוג בזהירות הרי הרגע קניתם רכב חדש!