ביטוח רכב
null

ביטוח חובה לנהג צעיר

עמותת "אור ירוק", אשר הוקמה מתוך מטרה להיאבק בתאונות הדרכים בישראל, פרסמה בדצמבר 2011 מסמך ובו נתונים אודות מעורבותם של נהגים צעירים בתאונות דרכים. על פי דו"ח העמותה, נהגים צעירים מעורבים בתאונות דרכים בשיעור כפול ביחס לחלקם באוכלוסייה.


ואכן, מממצאים אלה עולה בבירור כי סיכוייו של נהג צעיר להיות מעורב בתאונת דרכים גבוהים באופן משמעותי מסיכוייו של נהג וותיק. חברות הביטוח בישראל, המנפיקות בין השאר ביטוח רכב לנהג צעיר, מודעות אף הן לסטטיסטיקה המדוברת. במילים פשוטות, ככל שעולה רמת הסיכון של הנהג להיות מעורב בתאונה, כך גם מחיר הביטוח גדל בהתאמה.

 
החוק קובע כי נהג מוגדר כנהג חדש במשך 24 חודשים לאחר הוצאת רישיון הנהיגה. עם זאת, לא כל נהג חדש הוא גם נהג צעיר. חברות הביטוח אינן מתייחסות באופן זהה לנהגים צעירים ולנהגים חדשים. לדוגמא, ישנן חברות ביטוח אשר מבוטח מוגדר אצלן נהג חדש רק בשנה הראשונה, ויש אשר "מתיישרות עם החוק" ומתייחסות לכל נהג כ"נהג חדש" בשנתיים הראשונות לאחר הוצאת הרישיון.


לעומת המונח "נהג חדש", המונח "נהג צעיר" איננו מוגדר בחקיקה. חברות הביטוח מגדירות מיהו נהג צעיר באופן שונה זו מזו. על פי רוב, נהג צעיר הוא נהג אשר טרם מלאו לו 24 שנים. חברות הביטוח נוהגות לפלח גם את אוכלוסיית הנהגים הצעירים באופן כזה שהן מבדילות בין נהגים מתחת לגיל 21, לבין נהגים בגילאי 21-24.

 

מסלולים ספציפיים עבור ביטוח חובה לנהג צעיר
המגזין הכלכלי "גלובס", ערך תחקיר מקיף בנושא ביטוח חובה לנהג צעיר. על פי הנתונים שפורסמו בתחקיר, ביטוחי רכב לנהגים צעירים גבוהים באופן משמעותי מביטוחי רכב לנהגים וותיקים. מיותר לציין כי לכך מתווספים גם מספר פרמטרים נוספים כגון זהות הנהגים האחרים ברכב (עם/בלי עבר תעבורתי), היקף הנסיעות הצפוי של הנהג הצעיר וכדומה. חשוב להדגיש כי ישנן כיום מספר דרכים באמצעותן ניתן להוזיל גם ביטוח חובה לנהג צעיר. התחרות בין חברות הביטוח השונות, אשר נולדה עם השקתה של הרפורמה בביטוח רכב במאי 2001, הובילה בין השאר ליצירת מסלולים אטרקטיביים במיוחד מבחינת פוליסות ביטוח חובה לנהג צעיר.


למשל, אם הנהג הצעיר הוא גם חייל בסדיר, אשר חוזר הביתה ימים ספורים במהלך החודש, ניתן לרכוש ביטוח נהג צעיר למספר ימים בלבד. פוליסת הביטוח מתייחסת גם לנהג הצעיר וגם לעובדה שהשימוש העיקרי ברכב נעשה על ידי ההורים ו/או הנהגים הלא צעירים בבית (פוליסה זו מאפשרת גם לשלוט על היקף שעות הנהיגה של הנהג הצעיר ולפקח עליהן).