ביטוח רכב
null

מהו חוק ביטוח חובה ומדוע הוא כל כך חשוב?

על פי חוק ביטוח חובה, שנקבע בשנת 1975 כחלק מחוק פיצויים לנפגעי תאונות, מחויב כל בעל רכב לרכוש ביטוח חובה, וזאת כשבמידה וארעה תאונת דרכים, יוכל הנפגע לקבל פיצוי הולם וכן טיפול מתאים, ללא קשר למצבו הכלכלי או למידת מעורבותו בתאונה (כלומר, אין משמעות אם היה אשם בתאונה או לא). חוק ביטוח חובה לרכב דואג בדרך זו לכל מי שנפגע בתאונת דרכים, ללא קשר למצבו הכלכלי של הפוגע האחראי לתאונה זו. במסגרתו של חוק ביטוח חובה נדרש כל בעל רכב לרכוש ביטוח חובה. עלותו של ביטוח זה נקבעת בהתאם לפרמטרים שונים, כמו מאפייני הרכב (שנת ייצור, נפח מנוע, האם ישנן כריות אוויר ברכב וכדומה), סוג הרכב (האם מדובר ברכב פרטי או מסחרי) וכן מאפייניו של הנהג ברכב (מהו גילו של הנהג, מהי היסטוריית הנהיגה שלו ועוד).

חוק ביטוח חובה – אילו כיסויים כולל


חוק ביטוח חובה כולל כיסויי נזקים פיזיים שנגרמו בעקבות תאונת דרכים. בנוסף, מתייחס חוק ביטוח חובה גם לנזקים כלכליים שונים העלולים להיגרם לנפגע בעקבות פציעתו בתאונה, נזקים כלכליים כתוצאה מאובדן כושר עבודה, אבדן הכנסות, פגיעה נפשית, סבל ממושך או כאב. הנזקים הפיזיים המוזכרים במסגרתו של חוק ביטוח חובה מתייחסיםלנזקי גוף כמו מוות, ליקוי גופני או שכלי, מחלה וכדומה.

 

הפיצוי הניתן במסגרתו של חוק ביטוח חובה


חוק ביטוח חובה קובע, כאמור, פיצוי עבור הנפגעים בתאונת דרכים. הפיצוי, במסגרת החוק, חל אך ורק במקרים בהם פוליסת ביטוח החובה הינה בתוקף, רישיונו של הנהג תקף, הנהג שנהג ברכב בזמן התאונה לא היה תחת השפעת אלכוהול או סמים וכן הנהג קיבל את רשותו של בעל הרכב לנהוג ברכב המבוטח. במידה ואחד או יותר מתנאים אלה אינם מתקיימים, הפיצוי, כפי שמוזכר במסגרתו של חוק ביטוח חובה, לא יינתן.

 

כיצד מתבצעת התביעה, במסגרתו של חוק ביטוח חובה


בין אם נהגתם ברכב ובין אם נפגעתם מהרכב, כתוצאה מתאונת דרכים בה היה מעורב הרכב המבוטח, כל עוד קיימת פוליסת ביטוח חובה תקפה אין חשיבות למידת אשמתכם בתאונה. במסגרת חוק ביטוח החובה ניתן לפנות ישירות אל חברת הביטוח המבטחת ולתבוע אותה בגין פיצוי הולם. במקרים בהם מדובר בפגיעות חמורות במיוחד, כמו נכות למשל, יש להפנות את התביעה אל בית המשפט המחוזי או בית משפט השלום. במידה, וכאמור, ביטוח החובה איננו תקף או שמא התקיימו המצבים השונים שאינם מאפשרים את קבלתו של הפיצוי, כפי שנקבע במסגרתו של חוק ביטוח חובה, הרי שאין אפשרות לתבוע בגין כיסוי הנזקים השונים, שנגרמו כתוצאה מתאונת הדרכים.

 

לסיכום: חוק ביטוח חובה הינו בין החוקים החשובים, שכן נועד להגן על נפגעי תאונות הדרכים, ללא קשר למצבו הכלכלי של הפוגע בהם. קיימת חשיבות רבה לרכישתו של ביטוח חובה. מלבד העובדה שנהיגה ללא ביטוח חובה תקף נחשבת כעבירה לכל דבר, העלולה להביא בעקבותיה לשלילת רישיון או לעונשים כבדים יותר, הרי שזו גם מבטיחה פיצוי הולם בעת הצורך. מכיוון שקיימות חברות ביטוח רבות המציעות ביטוח חובה במסגרתן, מומלץ להשוות בין החברות השונות לצורך בחירתו של ביטוח החובה המתאים והאטרקטיבי ביותר. את ההשוואה ניתן לבצע בעזרתן של חברות הביטוח השונות או אף בעזרתה של מערכת, אותה תוכלו למצוא באתרי האינטרנט השונים, המאפשרים לבצע השוואה זו.