ביטוח רכב
null

ביטוח לרכב דו גלגלי - סיכון מול מחיר

אין זה מפתיע כי בניגוד לרכבים פרטיים, ביטוחי האופנועים והקטנועים יקרים יותר וזאת כיוון שהסטטיסטיקות קובעות שישנן יותר תאונות דרכים, עם פציעות קשות יותר, בתאונות דרכים המעורבים בהן רוכבים דו גלגליים. ביטוחי האופנוע והקטנוע מורכבים מסוגים שונים, ובנוסף גם נמדדים לפי פרמטרים שונים.

 

ביטוח חובה לדו גלגלי
כפי שנהוג ברכבים פרטיים, גם ביטוח החובה לקטנועים/ אופנועים - הוא חובה. הביטוח כולל אך ורק פגיעות גופניות ואינו מכיל כיסויים של גניבות או נזקים לכלי הרכב. מחירו של הביטוח משתנה לפי מספר פרמטרים, כגון: סוג הקטנוע/ אופנוע ( 50 סמ"ק/ 125 סמ"ק/ 250 סמ"ק, 400 סמ"ק וכו' ), אופנוע כביש או אופנוע שטח, גיל הרוכב, היסטוריית נהיגה (מספר תאונות דרכים בשנים האחרונות, אם קיים) ועוד.
אך כיוון שלכל רוכב ישנו נתון שונה, קשה מאד לקבל הצעת מחיר אחידה לכלל הרוכבים, ולכן המחירים משתנים ומתפלגים בין המבוטחים בהתאם לנתונים הפרטניים שלהם.

 

ביטוח צד ג' לדו גלגלי
ביטוח צד ג' הוא די שכיח אצל מבוטחי האופנועים/ קטנועים ונועד לספק כיסוי כספי במידה וייגרם נזק לרכב אחר. יש לשים לב לסוגי הכיסויים ולברר את גודל ההשתתפות העצמית במקרים של תביעה.


ביטוח מקיף לדו גלגלי
אחת הדילמות הגדולות של רוכבי הקטנוע/ אופנוע היא האם לבטח גם בביטוח מקיף את כלי הרכב שברשותם. ביטוח מקיף מכסה נזקים מפני כל פגיעה עתידית - שריפה, גניבה, טוטאל לוס, והוא מתומחר לרוב לפי אחוזים מערך הקטנוע/ אופנוע, כשלרוב מדובר על סדר גודל של % 10 מערך הקטנוע/ אופנוע. חלק מהביטוחים המקיפים גם נותנים החזר כספי במקרים של גניבות או איבוד יכולת עמידה על הכביש בעקבות תאונות דרכים.
עקב הקלות היחסית שבה הרכבים הדו גלגליים נגנבים ו/או מועדים לפגיעות ותאונות דרכים, המחירים לביטוחים שלהם גבוהים מהרגיל מביטוחי רכבים פרטיים, אך באותה נשימה - גם הכרחיים עד מאוד בדיוק מאותה הסיבה.


ביטוח מקיף חלקי לקטנוע
אופציה נוספת שיש לרוכבים היא לבצע ביטוח מקיף חלקי. המשמעות שלו היא שהוא מכסה אך ורק גניבה או פגיעה בצד ג', אך הוא אינו מכסה פגיעות של תאונות דרכים ו/או טוטאל לוס. גם מחירו של ביטוח זה מחושב לפי אחוזים מסוימים מערכו של הקטנוע/אופנוע, והוא זול יותר מביטוח מקיף מלא.


לסיכום
מומלץ בכל מקרה לבצע השוואת מחירים בין החברות אשר נותנות את שירותי הביטוח לבעלי הרכבים הדו גלגליים כדי לקבל את הצעת המחיר הטובה והמשתלמת ביותר עבורכם, אך בסופו של דבר, הכי חשוב: סעו לאט ובזהירות!