ביטוח רכב
null

ביטוח חובה לנהג חדש

מעורבותם של נהגים חדשים בתאונות דרכים איננה תופעה ייחודית לישראל. לצערנו, השילוב שבין ביטחון עצמי גבוה, פזיזות וחוסר ניסיון, עלול להיות לשילוב קטלני. בישראל, כמו במרבית מדינות המערב, מעורבותם של נהגים חדשים בתאונות דרכים גבוהה פי שניים מחלקם היחסי באוכלוסייה. יתרה מכך, מחקרים שנערכו בתחום הצביעו על כך שהתקופה הקריטית מבחינת מעורבותם של נהגים חדשים בתאונות דרכים היא בחודשים הראשונים שלאחר קבלת הרישיון.

 

שיעורם הגבוה של נהגים חדשים בתאונות דרכים יצר מצב בו חברות הביטוח אינן מסוגלות להתעלם מהסטטיסטיקה החד-משמעית. אי לכך, ביטוח רכב לנהג חדש יהיה תמיד יקר יותר מביטוח רכב הנרכש עבור נהג בעל ניסיון.
על פי בדיקה שנערכה על ידי המגזין הכלכלי "גלובס" (נובמבר, 2011), ביטוח רכב לנהג חדש יקר כמעט פי שניים מביטוח רכב "רגיל". על מנת לענות על השאלה "כמה עולה ביטוח רכב לנהג חדש?", עלינו להבין ראשית את משמעות המושג "נהג חדש". ובכן, לאחר הוצאת רישיון הנהיגה (במזל טוב), הנהג מוגדר בתור נהג חדש במשך שנתיים. החוק מטיל הגבלות שונות על נהגים חדשים, וזאת נוכח חוסר ניסיונם ומאפיינים אישיותיים נוספים שעלו במחקרים השונים בתחום. לדוגמא, הם מחויבים בתקופת ליווי בת כמה חודשים עם הוצאת הרישיון. כמו כן, נהגים חדשים וצעירים (עד גיל 21) אינם רשאים להסיע למעלה משני נוסעים נוספים.

 

כיצד מוזילים פוליסת ביטוח רכב לנהג חדש?
חשוב להדגיש כי חברות הביטוח מתייחסות באופן שונה להגדרת "נהג חדש". לא אחת, חברות ביטוח מגדירות נהג חדש לתקופה הקצרה מ-24 חודשים או לתקופה הקצרה מ-12 חודשים. העניין משתנה בין חברה לחברה. לא כל מבוטח אשר מחזיק ברישיון פחות משנתיים נחשב עבור חברת הביטוח לנהג חדש. חשוב לציין כי חלק מחברות הביטוח מקפידות יותר כאשר מדובר על "נהגים צעירים" מאשר כשמדובר על "נהגים חדשים". דהיינו, כאשר הנהג הוא נהג צעיר, ואף אם הוא איננו נהג חדש, ביטוח הרכב עבורו יהיה יקר מביטוח "רגיל".


נהגים צעירים, על פי מרבית חברות הביטוח, מתחלקים לשתי קבוצות – נהגים עד גיל 21, ונהגים בגילאי 21-24. מיותר לציין כי פוליסות הביטוח משתנות בעלותן גם בהתאם לגילו של הנהג החדש. כיצד מתמודדים עם פוליסות הביטוח היקרות עבור נהגים חדשים?
יש חברות ביטוח המציעות מסלולים מיוחדים עבור נהגים חדשים, המתייחסים בין השאר לעובדה שהם אינם הנהגים העיקריים ברכב. לדוגמא, ניתן לרכוש ביטוח חובה לנהג חדש אשר מבוסס על ביטוח למספר ימים המופעל בהתאם לדרישה. מסלולים אלה מאפשרים להורים לרכוש ביטוח חובה לנהג חדש מבלי לייקר באופן משמעותי את הפוליסה בכללותה. במילים פשוטות, ביטוחי חובה לנהג חדש אשר אינם מופעלים בכל ימות השנה מכירים בכך שנסיעותיו של האחרון על הרכב הן קצובות ומעטות (ביחס ל"נסיעות הרגילות").


לסיכום

קשה להגדיר את מחירו של ביטוח חובה לנהג חדש. מחיריהן של פוליסות הביטוח משתנות על בסיס מגוון רחב של פרמטרים והן נבדלות זו מזו בין חברות הביטוח השונות. לדוגמא, פוליסת הביטוח יכולה להיות מושפעת מדגם הרכב, זהות הנהגים האחרים העושים בו שימוש (האם יש להם עבר תעבורתי נקי/מכביד?), היקף השימוש ברכב, תאונות עבר, עבירות תנועה מצד הנהג החדש ועוד. אי לכך, בעת רכישת פוליסת ביטוח לנהג חדש, מומלץ להתייעץ עם מומחים העוסקים בתחום.