ביטוח רכב
null

הפרמטרים המשפיעים ביותר על ביטוח חובה

בעקבות השקתה של הרפורמה בביטוחי הרכב במאי 2001, שוק ביטוחי החובה בישראל הפך לזירה תוססת. זאת כאשר כל חברות הביטוח פועלות בכדי להציג מחירים ומסלולים אטרקטיביים ללקוחותיהן. ואכן, הרפורמה הצליחה להוזיל באופן משמעותי את ביטוחי החובה ולייצר שוק דינאמי המושפע מתחרות פתוחה על כיסו ורכבו של הלקוח. לא רק המחירים שונים כיום בין חברות הביטוח. למעשה, גם הפרמטרים אשר משפיעים על תעריפי דמי הביטוח השנתיים אינם זהים בין החברות השונות. מהם אפוא הפרמטרים המשפיעים ביותר על ביטוח חובה? ובכן, לפניכם עיקרי הדברים.

 

גיל הנהג בביטוח חובה – משמעותי עבור כל חברות הביטוח
מחקרים שנערכו בתחום הצביעו פעם אחר פעם על קשר ישיר בין גיל ומעורבות בתאונות דרכים. ואכן, ככל שנהגים הם צעירים יותר, וכפועל יוצא מכך גם חסרי ניסיון, סיכוייהם להיות מעורבים בתאונת דרכים גדלים באופן משמעותי. מנגד, נהגים וותיקים ומבוגרים מקפידים בדרך כלל על נהיגה זהירה ובטוחה. אי לכך, הפרמטר הראשון והחשוב ביותר מבחינת ביטוח חובה הוא גילו של הנהג. כל חברות הביטוח מציעות פוליסות ביטוח חובה המשתנות בתעריפיהן בין נהגים צעירים לבין נהגים בוגרים.

 

וותק נהיגה – אין חכם כבעל הניסיון
וותק הנהיגה מהווה אף הוא פרמטר חשוב מבחינת ביטוח החובה. ככל שהנהג הוא בעל וותק רב יותר בנהיגה, כך הוא נהנה מפוליסות ביטוח אטרקטיביות יותר. ואכן, נהגים עם עשרות שנות ניסיון יכולים ליהנות מביטוחי חובה אטרקטיביים במיוחד. לעומת זאת, כאשר הרכב נמצא גם בשימוש של נהג חדש, עלותה של פוליסת ביטוח החובה תגדל בהתאם.

 

עבר תעבורתי ומעורבות בתאונות
חברות הביטוח מתייחסות גם לעבר התעבורתי של הנהגים הספציפיים. ברור לכל כי נהג וותיק ומבוגר אשר צבר במרוצת השנים הרשעות שהביאו לשלילת רשיון הנהיגה וכן מעורבות בתאונות, איננו יכול ליהנות מפוליסת ביטוח כמו נהג בעל עבר תעבורתי נקי וללא רבב. מרבית חברות הביטוח מעניקות הנחה משמעותית לנהגים זהירים, ומצד שני מעלות את שיעורם של דמי הביטוח השנתיים בגין מעורבות בתאונות מצד הנוהגים ברכב.

 

פרמטרים הקשורים לרכב
ביטוח חובה תלוי גם בסוג הרכב ושימושו. מרבית חברות הביטוח מעניקות משקל רב לסוג הרכב ולנפח המנוע שלו. כמו כן, במידה והרכב מצויד גם בכריות אוויר, יש לכך משמעות מבחינת שיעורה של הפוליסה הביטוחית. במילים פשוטות, גם הרכב הוא פרמטר חשוב בפוליסת הביטוח, אך יש לציין כי מלוא הדגש בעניין זה עדיין מונח לפתחם של הנהגים. השימוש ברכב יכול אף הוא להשפיע על הביטוח. לדוגמא, רכבים בבעלות פרטית לעומת רכבים שכורים, רכבים אשר אינם גומעים 10,000 ק"מ בשנה, רכבים המשמשים לצורכי עבודה וכדומה.

 

לסיכום 
ביטוח חובה מושפע ממספר פרמטרים שונים התלויים הן בנהג והן ברכב. ניתן בהחלט לומר כי כל פוליסה שונה מרעותה, וזאת משום שהנתונים לגבי הרכב והנהגים אינם זהים בין תוכנית אחת לאחרת. על פי רוב, הפרמטרים המרכזיים אשר משפיעים על ביטוח החובה הם גיל הנהג, וותק הנהיגה, היסטוריית התאונות של הנוהגים ברכב, סוג הרכב והשימוש שנעשה בו.
העיקרון הוא למעשה פשוט ביותר. ככל שהסיכוי לתאונה עתידית גדל, כך גדלים בהתאמה גם שיעוריהם של דמי הביטוח השנתיים.