ביטוח רכב
null

כמה עולה ביטוח מקיף

על פי נתוני סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור המגזין הכלכלי "גלובס" (נובמבר 2012), כ-50% מבעלי הרכבים בישראל אינם עורכים סקר שוק לפני שהם רוכשים ביטוח מקיף לרכב. למעשה, מרבית הנשאלים בתחקיר העידו כי הם מחדשים את הביטוח המקיף לרכב מדי שנה באופן אוטומטי. זאת למרות שנתוני התחקיר מצביעים על פערים משמעותיים מבחינת פוליסות הביטוח המקיף בין החברות השונות. במאמר ב"גלובס" נטען כי פוליסות הביטוח המקיף נעו בין 2,450 ₪ ל-4,400 ₪ בשנה (עבור רכב פולקסוואגן גולף משנת 2008 עם מנוע 1.6 ושני נהגים מעל גיל 40). ובכן, ניתן לראות פערים של כ-80% בין הפוליסות. אי לכך, כאשר אתם מתכננים לרכוש ביטוח מקיף לרכב, מומלץ לבדוק היטב את ההצעות השונות העומדות על הפרק.

 

החוק בישראל מחייב נהגים לרכוש ביטוח חובה אשר מעניק להם כיסוי במקרה של תאונת דרכים. נהגים רבים אינם מתפשרים ורוכשים גם ביטוח מקיף. בניגוד לביטוח החובה, רכישת ביטוח מקיף היא רשות בלבד. ביטוח מקיף הוא למעשה ביטוח אשר מעניק למבוטח הגנה מקיפה מפני נזקים אשר נגרמים לרכבו בשל סיכונים כגון תאונה מסוגים שונים, התנגשות, התהפכות, פגיעה בעצמים דוממים (רמזורים, קירות, גדרות הפרדה), שריפה, גניבה, התלקחות, נזקי מזג אוויר ועוד. פוליסות של ביטוח מקיף כוללות גם ביטוח צד ג' - רכוש. דהיינו, כיסוי ביטוחי בגין נזקים שנגרמו לרכוש של צד ג' כתוצאה מתאונה שהייתה באחריותו וברשלנותו של המבוטח.

 

כמה עולה ביטוח מקיף ומה משפיע על התעריפים השונים?
פוליסות ביטוח מקיף הן היקרות מבין פוליסות ביטוחי הרכב. תעריפי הביטוח המקיף נקבעים על ידי חברות הביטוח על בסיס מגוון פרמטרים משתנים. לדוגמא, נתוני הנהג (עם/בלי עבר תעבורתי, צעיר/ותיק וכו'), נתוני הרכב, מספר הנהגים הרשאים לנהוג ברכב, סוג הרכב, סוג הבעלות (פרטית או שכור) ועוד. כמו כן, המבוטח יכול גם "לשחק" עם הפוליסה תוך כדי הורדה והוספה של כיסויים ושירותים נלווים. למשל, רכישת ביטוח מקיף למקרה של גניבה בלבד, ללא כיסוי ביטוחי בעת תאונה.
סכום הפיצוי הביטוחי אשר משולם למבוטח בקרות אירוע משתנה אף הוא ויכול להשפיע גם על עלותו של הביטוח המקיף. בכל ביטוח מקיף, המבוטח צריך לשאת בהשתתפות עצמית בשיעור מסוים בעת הפעלת הביטוח. ככל שההשתתפות העצמית תהיה גבוהה יותר, כך העלות השוטפת של הביטוח תהיה נמוכה בהתאמה (ולהיפך). עלות הביטוח המקיף יכולה גם לעלות או לרדת בהתאם לשירותים נוספים הנרכשים ביחד עם הפוליסה. למשל, טיפול בתביעות צד ג', הגנה משפטית לאחר תאונה, רכב חלופי בעת טיפול במוסך, שירותי גרירה בעת תקלות ברכב וכדומה.

 

האם משא ומתן יכול להוזיל מחירים?
במילים פשוטות, פוליסות ביטוח מקיף לרכב אינן זהות בין החברות השונות ואף בתוך החברות עצמן בין ביטוח אחד למשנהו. למעשה, עלותו של הביטוח המקיף משתנה בהתאם לצורכי הלקוח ולמטרות רכישת הביטוח. לדוגמא, לקוח אשר מעוניין בביטוח מקיף בעלות נמוכה יכול לוותר על שירותים נוספים ולהתחייב להשתתפות עצמית גבוהה בקרות מקרה ביטוח.
כמו כן, חברות הביטוח מציעות גם מסלולים ספציפיים עבור נהגים וותיקים, נהגים צעירים, נהגים ללא עבר תעבורתי, נהגים אשר עושים ברכב שימוש תדיר וכדומה. בעת רכישת פוליסת ביטוח מקיף, ניתן לעיתים גם להתמקח על המחיר עם נציגי השירות וסוכני הביטוח. לא אחת, מדובר במשא ומתן אשר יכול להוזיל באופן משמעותי את עלותה הסופית של הפוליסה.