ביטוח רכב
null

ביטוח חובה לתקופות קצרות

ביטוח חובה, כשמו כן הוא, חובה המוטלת על כל הנהגים בישראל בטרם הם עולים על ההגה. למעשה, נהיגה ללא ביטוח היא עבירה פלילית אשר עלולה להוביל לדו"ח ואף להגשת כתב אישום כנגד הנהג ובעל הרכב. ביטוח החובה מקפל בתוכו שורה של מטרות ובראשן כמובן כיסוי עלויות במקרה של נזקי גוף בעת תאונת דרכים. על פי רוב, ביטוח חובה נרכש באופן שנתי.

 
ישנם מקרים בהם אדם מעוניין דווקא ברכישת ביטוח חובה לתקופה קצרה. לדוגמא, הגעה לישראל לתקופה קצרה הפחותה משנה (חודשים, שבועות ספורים), רכישת ביטוח לפני נסיעה לחו"ל, ביטוח לתקופה מוגבלת על רכב ממקום העבודה וכדומה. מיותר לציין שאין זו רשימה סגורה ורכישת ביטוח חובה לתקופות קצרות היא תופעה נפוצה בישראל (ובעולם).


ביטוח חובה לתקופה קצרה עלול להיות יקר יותר מהביטוח השנתי "הרגיל". בדומה לכל התקשרות, ככל שההתחייבות היא לתקופה ארוכה יותר, כך עלותה פוחתת בהתאמה. חברות ביטוח אינן מבטחות רכב בעבור תקופה של פחות מ-7 ימים. עם זאת, יודגש כי ישנם גם פתרונות עבור סוגיה זו במידת הצורך (באמצעות רכישת ביטוח חובה לתקופה קצרה אצל "הפול"). מחירן של פוליסות ביטוח לתקופה קצרה מוגדר בתקנות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (שיעורי ביטוח), תשנ"ח-1998. על פי סעיף 11 לתקנות, הביטוח עבור השבוע הראשון של התקופה הקצרה יהיה בשיעור של 5% מדמי הביטוח השנתיים, וכל יום נוסף יהיה בשיעור של 0.3% מדמי הביטוח השנתיים. בניגוד לדמי הביטוח השנתיים, אשר החל מהרפורמה בענף הביטוח בשנת 2001 נקבעים באופן עצמאי על ידי חברות הביטוח השונות, תעריפי ביטוח החובה לתקופות קצרות מוגדרים באופן ברור וחד משמעי בחוק.


ביטוח רכב לתקופה קצרה או ביטוח שנתי עם אפשרות יציאה?
חשוב להדגיש כי למרות שחברות הביטוח לא תצענה מיד רכישת פוליסת ביטוח חובה לתקופה קצרה, האופציה בהחלט קיימת. סוכני הביטוח ומוקדי השירות של החברות השונות יפנו את המבוטח, בדרך כלל, לאופציה אחרת – רכישת ביטוח שנתי וביטולו בעת הצורך. דרך נוספת באמצעותה חברות הביטוח משווקות ביטוח שנתי רגיל במקום ביטוח חובה לתקופות קצרות היא בכך שהן מעניקות למבוטח אפשרות "לגרור" את הביטוח לרכבים אחרים.


בכל מקרה של רכישת ביטוח מלא בתור ביטוח לתקופה קצרה, חשוב לשים לב ל"אותיות הקטנות". לדוגמא, כמה זמן מראש יש להודיע לחברת הביטוח, האם קיימים דמי ביטול בגין הפסקת הביטוח, האם נגבית עמלה בעקבות גרירת הביטוח לרכב אחר, האם הביטוח על הרכב השני יאושר באופן מיידי וכדומה.


המכשול העיקרי העומד בפני מבוטחים המעוניינים ברכישת ביטוח חובה לתקופות קצרות הוא כמובן פערי מידע מול חברות הביטוח. אי לכך, בעת רכישת ביטוח לתקופה קצרה, מומלץ לערוך סקר שוק מקדים ולפעול לקבלת אינפורמציה מלאה ככל הניתן מגורמים אובייקטיביים. למשל, אפשר להיעזר ביועצי ביטוח חיצוניים או במאמרים מקצועיים המפורסמים באינטרנט ובמגזינים הכלכליים.